Mai alkalommal Levéltárunk egyik legegyedülállóbb forráscsoportját ismertetjük.
Térképek, tervrajzok gyűjteménye: A levéltári iratok között a „térképek és tervrajzok gyűjteménye” mind formájában, mind anyagában és méreteiben is különálló egységet alkot (jelzete: Ttrel II.29). Az egyházkerület, az egyházmegyék, az egyházközségek és a Kollégium iratai között külön kezelve kerültek a levéltárba, vagy az iratok mellől lettek kiemelve, esetleg hagyatékokból kerültek be.
A térképek leginkább Debrecenről, a debreceni református egyházról és a Kollégium birtokairól, az egyházkerületről és az egyházmegyékről készültek a 19. század elejétől kezdve.
Tervrajzok elsősorban a debreceni református templomokról, egyházi ingatlanokról, a Debreceni Református Kollégiumról és egyéb iskolai épületekről találhatóak. Továbbá vegyesen az egyházkerület területén lévő néhány templomról és lelkészlakásról. Külön egységként pedig Borsos József, volt debreceni főépítész hagyatéka is a levéltárunkban került elhelyezésre.
Mindezek kutatását részletes segédlet és számos digitális másolat is segíti. A szöveges forrásokat szervesen kiegészítik, sőt bizonyos esetekben az iratokban nem fellelhető, teljesen új információkat is nyújtanak. Mindemellett illusztrációként is színesíthetik, gazdagíthatjuk a különböző történeti munkákat, tanulmányokat.
Képek a facebook oldalunkon! Kattints ide!